Bilardowy triathlon w Kętrzynie z udziałem Dawida Tonojana

1634

23 marca w Bałtyckim Centrum Bilardowym będziemy świadkami wyjątkowego turnieju. Nazwano go Bilardem Olimpijskim. Zaproszono ośmiu zawodników z Europy, by rozegrali turniej składający się z trzech zupełnie różnych odmian bilarda: snookera, pool’a i karambola. Wśród tej ósemki jest kętrzynianin Dawid Tonojan, mistrz Polski w karambola.

Od lat światowa federacja bilardowa walczy o dopuszczenie swojej dyscypliny do rodziny sportów olimpijskich. Na razie bez powodzenia. Nie ma szans, bo odmian bilarda jest tak wiele, że MKOl nie zgodzi się na przyznawanie aż tylu kompletów medali. Federacja wymyśliła więc inny sposób, by wręczać tylko jeden komplet medali. Tym pomysłem jest „triathlon bilardowy”, czyli turniej, w którym jeden zawodnik będzie walczył w trzech odmianach tego sportu: karambolu, pool i snooker’ze.

To niezwykle trudne, bo każdy zawodnik specjalizuje się w zasadzie tylko w jednej odmianie bilarda. Turniej Bilarda Olimpijskiego zostanie rozegrany w Warszawie i w Kętrzynie już w tym tygodniu. W czwartek, 22 marca w warszawskim klubie Break 147 Dawid Tonojan, Tomasz Kapłan oraz 6 innych zaproszonych zawodników z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Węgier i Słowacji zmierzą swoje siły w snooker’a. Dzień później pojawią się w Kętrzynie na Igrzyskach Bilardowych i zagrają w pool i karambola. Wygra ten, który zbierze w poszczególnych odmianach najwięcej punktów turniejowych. Trzymamy kciuki za Dawida.

Źródło: www.bilard-sport.pl