Święto Bilarda w Kętrzynie

2051

DSC_1678W miniony weekend 13-15 marca 2015 roku w Bałtyckim Centrum Bilardowym odbył się cykl wydarzeń sportowych: Mecz reprezentacji narodowych Polska-Litwa, Grand Prix Polski w Wik Pol Tour „9-bil” oraz Otwarte Mistrzostwa Polski W Karambol 3-bandy.

POLSKA vs LITWA 4:2.

„20 lat później” pod takim hasłem odbył się w Kętrzynie towarzyski mecz pomiędzy reprezentacjami Polski i Litwy. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:2 dla zespołu PZBil, ale wynik nie był tutaj najważniejszy.

W 1995 roku zespoły z naszych państw spotkały się towarzysko w Białymstoku. Po 20-latach Marcin Krzemiński i Tomas Brikmanis postanowili wrócić do tych chwil. Mecz w Bałtyckim Centrum Bilardowym przebiegał w przyjacielskim nastroju. Oczywiście każdy z zawodników chciał wygrać, ale nikt nikomu nie odpuszczał.  W pojedynkach indywidualnych punkty dla Polski zdobyli :  Karol Skowerski, Mieszko Fortuński i Mariusz Skoneczny. Dla Litwy punkt wywalczył Saulius Saulenas, który pokonał Tomasza Kapłana.

W parach duet Skoneczny-Fortuński wygrał z parą Saulenas- Salkauskas, ale Skowerski-Kapłan przegrali z Strolisem- Labutisem. Wszyscy uczestnicy meczu otrzymali pamiątkowe medale oraz upominki ufundowane przez władze Kętrzyna.

„Marzyliśmy o klubie bilardowym w Kętrzynie. Teraz jesteśmy dumni, że grają w nim międzynarodowe gwiazdy oraz młodzież naszego miasta. To był rewelacyjny pomysł” -podkreślił burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman.  Patronem meczu była Rada Bilardowa Europy Wschodniej (East European Billiard Council).

GRAND PRIX POLSKI BRZEŚĆ-SŁOMKA PTYSIOWA POL TOUR „9-BIL”

O punkty do Rankingu Polski sezonu 2015 oraz główną nagrodę – 10.000 zł – walczyło 104 zawodników. Najlepszy w tym gronie okazał się Mateusz Śniegocki z Konsalnetu Warszawa, który na zwycięstwo w GPP czekał 3 lata. Ostatni triumf święcił w Kielcach w 2012 roku. Na drugim miejscu zawody zakończył Karol Skowerski z Nosanu Kielce. Finał zakończył się wynikiem 7:5 dla Mateusza Śniegockiego. Na najniższym stopniu podium znalazł się Wojciech Szewczyk (Konsalnet Warszawa) i największe zaskoczenie turnieju – szesnastoletni Kamil Sząszor z Limonare Arkadia Tczew. Warto jednak dodać, iż Kamil w wielu pojedynkach zaprezentował bardzo skuteczny i dojrzały bilard.

Kętrzyńscy bilardziści rozegrali bardzo dobre mecze, trzem zawodnikom udało się wyjść z grupy i dostać do fazy pucharowej, gdzie o pierwsze miejsce walczyło 32 najlepszych zawodników turnieju. Najlepszym z „naszych” w turnieju okazał się Damian Ejmont MOSiR Kętrzyn zajmując 9 miejsce. Kamil Suszczyński MOSiR Kętrzyn oraz Krystian Kosik-Kętrzyn zajęli po bardzo dobrych meczach 17 miejsce.

MISTRZOSTWA POLSKI W KARAMBOL 3-BANDY KĘTRZYN 2015

        14 i 15 marca 2015, równolegle z Grand Prix Polski toczyła się rywalizacja w Mistrzostwach Polski w Karambol 3-bandy. Na tron powrócił Tomasz Kapłan (Nosan Kielce) pokonując w finale po bardzo emocjonującym pojedynku Piotra Ostrowskiego (Lipiński Dachy Tomaszów Maz.) 15:13. Brązowe medale wywalczyli Dawid Tonojan (MOSiR Kętrzyn) i Mateusz Robiński (Hades Poznań).

Trzeba przypomnieć, że w 2014 r. Tomasz Kapłan przegrał w finale z Damianem Ejmontem MOSiR Kętrzyn i musiał zadowolić się 2 miejscem. Powrócił jednak do Kętrzyna i pokazał klasę zawodnika rangi światowej eliminując między innymi naszego klubowicza Dawida Tonojana MOSiR Kętrzyn 15:2. Tomasz Kapłan zrobił podczas meczu z Dawidem Tonojanem aż 7 karamboli w jednym podejściu.

Mistrzostwa Polski w Karambol 3-bandy z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W roku 2014 gościliśmy 16 zawodników z Polski, w tym roku na starcie stanęło 28 zawodników w tym 4 reprezentantów Litwy. W Kętrzynie rozegrane zostaną także 4 mecze Grand Prix Polski w Karambol 3-bandy a zwycięzca w nagrodę będzie reprezentował Polskę na zawodach World Games 2017 we Wrocławiu.

MAKS 2014 dla Burmistrza Miasta Kętrzyn Krzysztofa Hećmana.

        Najważniejsze wyróżnienie Polskiego Związku Bilardowego MAKS 2014 został uroczyście wręczony podczas otwarcia zawodów Pol Tour  w Kętrzynie. Otrzymał go Burmistrz Miasta Ketrzyn Krzysztof Hećman.

„Wyróżnienie to podziękowanie za ogromny wkład włożony w rozwój sportu bilardowego nie tylko w Kętrzynie ale i w całej Polsce. Bałtyckie Centrum Bilardowe w Kętrzynie to inicjatywa p. Hećmana. Dzisiaj to miejsce ważne nie tylko dla ludzi z Kętrzyna. Tutaj rozgrywają się ogólnopolskie i międzynarodowe zawody. Walczą tu zespoły w rozgrywkach I i II Polskiej Ligi Bilardowej. To również centrum przygotowań karambola do zawodów The World Games 2017. To jeden z najlepszych tego rodzaju ośrodków na świecie.” – źródło PZBil.

11