Mamy Laureatów Plebiscytu Sportowego 2015

1983

Trwający od stycznia 2. Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Kętrzyna, Trenera i Wydarzenie Sportowe Roku 2015 zakończył się 20 lutego 2016 roku. Kto został laureatem drugiej już edycji Plebiscytu i jakie wydarzenie sportowe szczególnie utkwiło nam w pamięci? O tym decydowali Czytelnicy naszego dwutygodnika. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 25 lutego poznaliśmy odpowiedź na to pytanie.

Przypomnijmy. Przez dwa miesiące nasz dwutygodnik publikował kupony plebiscytowe, na których Czytelnicy mogli typować 10 ich zdaniem najpopularniejszych sportowców Kętrzyna, 5 najpopularniejszych trenerów i jedno wydarzenie sportowe w roku 2015. Obok kuponu publikowaliśmy nazwiska 25 nominowanych sportowców, 8 trenerów oraz 4 wydarzenia sportowe. Czytelnicy mogli wrzucać wypełnione kupony do trzech urn zlokalizowanych w Informacji Turystycznej, pl. Piłsudskiego 10/1, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Kazimierza Wielkiego 12 a oraz ul. Moniuszki 2. Łącznie wrzucono do trzech urn 2749 kuponów, z czego 89 nieważnych.

Uroczysta gala

Jak głosowali nasi Czytelnicy? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 25 lutego w sali widowiskowo-kinowej Kętrzyńskiego Centrum Kultury.
– Sport jest szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego. Poczucie braterstwa, wielkoduszność, uczciwość i szacunek dla ciała – stanowiące z pewnością niezbędne cnoty każdego dobrego sportowca – przyczyniają się do budowy społeczeństwa, gdzie miejsce antagonizmów zajmuje sportowa rywalizacja, gdzie wyżej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo nie zawziętą konfrontację – mówi Witold Gagacki, prowadzący galę sportową.
– Sport jest zdolny przekazywać bardzo głębokie wartości językiem powszechnie zrozumiałym. Może być nośnikiem wzniosłych ideałów humanistycznych i duchowych, jeśli jest praktykowany w duchu pełnego poszanowania reguł. Jako powszechne zjawisko społeczne sport niesie w sobie prawdę o bogatych możliwościach fizycznych człowieka oraz o jego zdolnościach intelektualnych i duchowych – mówi Małgorzata Margas, prowadząca galę sportu.
Tymi słowami Jana Pawła II, które zawarł w swoim przemówieniu „Oblicze i dusza sportu” z 28 października 2000 roku przywitano licznie przybyłych gości ze świata sportu. Swoją obecnością galę uświetnili Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Waldemar Buszan oraz Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej Jerzy Mróz.
– Jest mi niezmiernie miło, że dziś jestem w Kętrzynie, w którym też spędziłem kilka ładnych, młodych lat. Jako zawodnik reprezentowałem to miasto i mam przemiłe wspomnienia. Chciałbym wszystkim sportowcom przekazać serdeczne podziękowania za wyniki, które osiągnęliście w roku 2015. Wasza droga rozwoju jest dynamiczna i niejeden z was w niedługim czasie będzie zdobywał tytuły mistrzowskie czego wam życzę. Trenerom życzę dużej satysfakcji z osiąganych wyników przez ich podopiecznych, a włodarzom, by tworzyli warunki dla rozwoju sportu – mówi Waldemar Buszan, Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
Potem głos zabrał Damian Nietrzeba, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.
– Jak ważną dziedziną jest sport o tym nie trzeba nikomu przypominać. Kętrzyn ciągle rozwija swoją infrastrukturę sportową, lecz to nic by nie znaczyło gdyby nie sportowcy i trenerzy, którzy od świtu do nocy wypełniają te obiekty. W tej chwili chcemy rozwijać dalszą infrastrukturę, przygotowujemy się do zrealizowania stadionu przy ulicy Bydgoskiej oraz kontynuujemy rozbudowę ścieżek rowerowych. Pamiętam jak rok temu z tego miejsca przemawiał Krzysztof Hećman, który wtedy wspominał o Fergusonie, który zapytany w wywiadzie o to jak to robi, że ciągle wygrywa powiedział, że trzeba być ciągle w grze. Każdemu życzę, abyście byli ciągle w grze i sami decydowali w jaki sposób osiągniecie wyznaczone przez siebie cele – mówi Damian Nietrzeba, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.

Wydarzenie sportowe roku 2015

Za chwilę przyszedł moment, na który wszyscy czekali. W kategorii – Wydarzenie Sportowe Roku 2015 nominowano: Finał Mistrzostw Polski Kadetów w Piłce Siatkowej – Kętrzyn 2015, I miejsce drużyny seniorów Kętrzyńskiego Klubu Sportowego „Granica” w rozgrywkach IV ligi w sezonie 2014/2015, Finał Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Taekwondo Olimpijskim Kętrzyn 27-28 czerwca 2015 oraz Mistrzostwa Wschodnioeuropejskiego Związku Piłki Siatkowej w kategorii mężczyzn do lat 17 (EEVZA U-17 Men Championship). Zdaniem Czytelników dwutygodnika Nasze Miasto Kętrzyn.pl najciekawszym wydarzeniem minionego roku był Finał Mistrzostw Polski Kadetów w Piłce Siatkowej – Kętrzyn 2015. Oddano na niego 1327 głosów. Wyróżnienia w tej kategorii z rąk Waldemara Buszana, Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie odbierali Emilia Kaczmarek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Jerzy Mróz, Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej.

Najpopularniejszy trener

Do tytułu Najpopularniejszy Trener nominowano 8 trenerów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą na ich sportowe sukcesy. Czytelnicy w głosowaniu wytypowali 5 najlepszych. Zostali nimi licząc od końca: Jarosław Rusiecki (zapasy) – 4877 punktów, Cezary Tyszka (piłka ręczna) – 4907 punktów, Piotr Sopyła (piłka nożna) – 4909 punktów, Tadeusz Snopek (taekwondo) – 5127 punktów oraz Jerzy Pruszyński (wrotkarstwo) – 5966 punktów.
Wyróżnienia w kategorii Najpopularniejszy Trener roku 2015 wręczył Dariusz Duczek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętrzynie, natomiast Waldemar Buszan, Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz Przemysław Kędzierski, sponsor nagrody specjalnej uhonorowali Najpopularniejszego Trenera w 2015 roku. Jerzy Pruszyński nie krył radości z tego wyróżnienia.
– Chciałem podziękować władzom miasta, bo bez ludzi, którzy tworzą to, by nasza młodzież była najlepsza i żeby miała satysfakcję z tego, ze może się rozwijać. Ten tytuł to nie tylko mój tytuł, ale też sześciu chłopaków i jednej dziewczyny, bo to oni ze mną stworzyli Blue Bear – Michała, Dawida, Sebastiana, Krzyśka, Czarka, Pauliny. Gratuluję też koleżankom i kolegom trenerom, którzy swoją ciężką pracą budują sport kętrzyński – mówi Jerzy Pruszyński.
Jerzy Pruszyński jest założycielem sekcji UKS OLIMP BlueBear TEAM CROPP Kętrzyn w dyscyplinie freestyle slalom na rolkach, instruktorem jazdy na rolkach Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, menadżerem Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy Włochy 2015, popularyzatorem i pasjonatem jazdy na rolkach, organizatorem wielu imprez promujących ruch, rekreację, rywalizację sportową na rolkach oraz prezesem UKS OLIMP Kętrzyn.

Najpopularniejszy sportowiec

Do tytułu Najpopularniejszy Sportowiec Kętrzyna 2015 nominowano 25 sportowców. Wyróżnienia i nagrody w tej kategorii wręczył Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn Damian Nietrzeba. W złotej dziesiątce znaleźli się licząc od ostatniego miejsca Patryk Siedlecki (koszykówka) – 4366 pkt, Mateusz Predko (koszykówka) – 4433 pkt, Szymon Pupel (tenis stołowy) – 4786 pkt, Magdalena Chmielewska (kolarstwo górskie), Sara Masiewicz (taekwondo) – 4924 pkt, Kacper Rałowiec (piłka nożna), Marek Traut (piłka nożna), Damian Awtuch (piłka nożna), Mateusz Michałowski (piłka nożna) – 9 509 pkt oraz Maciej Wójcik (piłka ręczna) – 12 397 pkt. Według Czytelników Maciej Wójcik został Najpopularniejszym Sportowcem Kętrzyna 2015 roku. Zwycięzca nie krył swojego zaskoczenia.
– Nie spodziewałam się tego w ogóle, ale bardzo się cieszę. Bardzo się zdziwiłem, że bardzo zaangażowała się moja rodzina i znajomi, którzy na mnie głosowali. To jest duże wyróżnienie dla mnie, które motywuje mnie do jeszcze cięższej pracy – mówi Maciej Wójcik.
Maciej Wójcik to prawoskrzydłowy piłkarz ręczny z MKS MOSiR Kętrzyn, zawodnik reprezentacji województwa Warmińsko-mazurskiego rocznik 1999. Jego osiągnięcia sportowe w 2015 roku to III miejsce w lidze wojewódzkiej juniorów i juniorów młodszych (średnio w meczu zdobywa 10 bramek), II miejsce drużyny w XIX Festiwalu piłki ręcznej w Giżycku, IV miejsce w ćwierćfinale mistrzostw Polski młodzików w Dąbrowie Białostockiej, III miejsce w lidze wojewódzkiej juniorów i juniorów młodszych oraz IV miejsce w XXXVIII Listopadowym Turnieju Piłki Ręcznej w Gdańsku.

Podczas gali wylosowano dziesięciu Czytelników, którzy brali udział w Plebiscycie. Nagrody, które znajdują się w Informacji Turystycznej (pl. Piłsudskiego 10/1) mogą odebrać: Aniela Żukowska z Kętrzyna, Bogumiła Janeczko ze Srokowa, Aneta Szmigiel z Pisza, Sylwia Woronowicz z Kętrzyna, Jarosław Gresik z Kętrzyna, Katarzyna Bęczkowska z Martian, Aleksandra Ciesielska z Kętrzyna, Paweł Olszak z Wopławki, Katarzyna Chodamionek z Kętrzyna oraz Kamil Trepnar z Kętrzyna.
Galę uświetnili swoimi występami kętrzyńska grupa HipHopowe Dzieciaki podopieczni Piotra Frąckiewicza oraz solistki ze Studia Wokalnego „Sukces”.
Organizatorami Plebiscytu była Gmina Miejska Kętrzyn, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury. Patronat medialny nad Plebiscytem objęli dwutygodnik Nasze Miasto Ketrzyn.pl oraz Kętrzyńska Telewizja Internetowa.
Sponsorzy Plebiscytu: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., PGK „Komunalnik”, Philips Lighting Poland SA oddział w Kętrzynie, Firma Handlowo-Usługowa Piotr Makaryk, Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane Edward Miller, MTI Furninova, Inwest-Bud Mariusz Piórkowski, KOMEC, Firma Handlowo-Usługowa ROB-SON Robert Szczeglewski, Kętrzyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Rogulski Rafał – Instalatorstwo Elektryczne i Usługi Remontowe, “Eko – Wod” Piotr Czarnecki – Michał Czarnecki, Moda Męska Kędzierski oraz Studio Reklamy „Parabola”.

Wyniki Plebiscytu:

WYDARZENIE SPORTOWE ROKU 2014

Finał Mistrzostw Polski Kadetów w Piłce Siatkowej – Kętrzyn 2015 – 1327 głosów
I miejsce drużyny seniorów Kętrzyńskiego Klubu Sportowego „Granica” w rozgrywkach IV ligi w sezonie 2014/2015 – 500 głosów
Finał Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Taekwondo Olimpijskim Kętrzyn 27-28 czerwca 2015 – 471 głosy
Mistrzostwa Wschodnioeuropejskiego Związku Piłki Siatkowej w kategorii mężczyzn do lat 17 (EEVZA U-17 Men Championship) – 157 głosów

NAJPOPULARNIEJSZY TRENER

1 miejsce: Jerzy Pruszyński (wrotkarstwo) – 5966 punktów
2 miejsce: Tadeusz Snopek (taekwondo) – 5127 punktów
3 miejsce: Piotr Sopyła (piłka nożna) – 4909 punktów
4 miejsce: Cezary Tyszka (piłka ręczna) – 4907 punktów
5 miejsce: Jarosław Rusiecki (zapasy) – 4877 punktów
6 miejsce: Joanna Potraffke (koszykówka) – 4357 punktów
7 miejsce: Agnieszka Preweda (siatkówka) – 3806 punktów
8 miejsce: Kamil Roksela (piłka ręczna) – 3797 punktów

NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC

1 miejsce: Maciej Wójcik (piłka ręczna) – 12 397 pkt
2 miejsce: Mateusz Michałowski (piłka nożna) – 9 509 pkt
3 miejsce: Damian Awtuch (piłka nożna) – 5 991 pkt
4 miejsce: Marek Traut (piłka nożna) – 5488 pkt
5 miejsce: Kacper Rałowiec (piłka nożna) – 5479 pkt
6 miejsce: Sara Masiewicz (taekwondo) – 4924 pkt
7 miejsce: Magdalena Chmielewska (kolarstwo górskie) – 4909 pkt
8 miejsce: Szymon Pupel (tenis stołowy) – 4786 pkt
9 miejsce: Mateusz Predko (koszykówka) – 4433 pkt
10 miejsce: Patryk Siedlecki (koszykówka) – 4366 pkt
11 miejsce: Aleksandra Łojko (taekwondo) – 4364 pkt
12 miejsce: Patryk Zwada (zapasy) – 4248 pkt
13 miejsce: Dominik Pałasz (piłka ręczna) – 4222 pkt
14 miejsce: Tomasz Dajnowski (piłka nożna) – 4146 pkt
15 miejsce: Wojciech Kowszuk (piłka ręczna) – 4109 pkt
16 miejsce: Artur Trumiński (taekwondo) – 3986 pkt
17 miejsce: Mateusz Nowicki (koszykówka) – 3860 pkt
18 miejsce: Aleksandra Ciesielska (piłka siatkowa) – 3144 pkt
19 miejsce: Michał Sulinowski (wrotkarstwo) – 3076 pkt
20 miejsce: Karolina Demczuk (piłka siatkowa) – 3026 pkt
21 miejsce: Dawid Jaworski (wrotkarstwo) – 3022 pkt
22 miejsce: Paweł Aleksandrowicz (piłka nożna) – 3004 pkt
23 miejsce: Jarosław Rutkowski (podnoszenie ciężarów, tenis ziemny) – 2564 pkt
24 miejsce: Milena Łyszczarek (piłka siatkowa) – 2471 pkt
25 miejsce: Domnika Molda (piłka siatkowa) – 2440 pkt