TO JUŻ SZEŚĆ LAT PIŁKI RĘCZNEJ CHŁOPCÓW W KĘTRZYNIE

1945

Właśnie minęło sześć lat, jak w Kętrzynie na nowo odrodziła się piłka ręczna w męskim wydaniu. Na początku sierpnia 2010 roku grupa byłych piłkarzy ręcznych pod wodzą Marka Mięsiaka i Wiesława Adamczyka postanowiła odbudować piłkę ręczną chłopców. Chęć współpracy zaakceptował trener Cezary Tyszka i tak to się zaczęło. Powstała „OLIMPIA” Kętrzyn. Od początku roku szkolnego 2010/2011 rozpoczęliśmy treningi z grupą chłopców rocznik 1999/2000. Na pierwszych treningach było kilka osób i sami zastanawialiśmy się, czy coś z tego będzie? Jednak w miarę upływu czasu na treningi przychodziło coraz więcej dzieci i uwierzyliśmy, że może się uda. Cały pierwszy rok to tylko treningi, gdyż nie było możliwości, aby sprawdzić umiejętności chłopców. W drugim roku szkolenia rozegraliśmy pierwszy turniej w Białymstoku, później pierwsze rozgrywki ligowe w 2012 roku i od razu pierwszy sportowy sukces. Pojechaliśmy na Mistrzostwa Polski do Kępna. Od tego sezonu przez kolejne lata zajmujemy w rozgrywkach o mistrzostwo województa miejsca dające nam prawo gry w Mistrzostwach Polski. Na sukcesy w tej randze musimy jeszcze poczekać, ale wierzymy, że one nastąpią. W międzyczasie następuje włączenie „OLIMPII” w szeregi MKS MOSiR Kętrzyn ( styczeń 2013). Niemalże przez cały ten czas wspiera nas PHILIPS Kętrzyn – gorące podziękowania składamy na ręce pana Prezesa Andrzeja Malickiego. W ubiegłym roku szkolnym, po raz pierwszy przy szkole Podstawowej nr 4 w Kętrzynie, powstała klasa sportowa piłki ręcznej chłopców, przy aprobacie pana Burmistrza Krzysztofa Hećmana – dziękujemy. Jak dotąd byliśmy jedynym miastem w województwie, w którym nie było klasy sportowej piłki ręcznej. Już po rocznych  wynikach sportowych drużyny chłopców, którą prowadzi Kamil Roksela, można jednoznacznie stwierdzić, że był to strzał w dziesiątkę. W minionym sezonie chłopcy ci grali w lidzie pozytywnej w kategorii dzieci, w której brało udział sześć drużyn. Po pierwszym turnieju nasza drużyna zajmowała, szóste ostatnie miejsce, aby po ciężkiej pracy przez cały rok, zakończyć ligę na drugim miejscu, za zespołem MDK Bartoszyce, który w tym składzie trenuje już od drugiej klasy. Oczywiście w minionym sezonie, nasi chłopcy brali udział w kilku turniejach towarzyskich w: Bartoszycach, Piasecznie, Bydgoszczy, Warszawie,  Nowej Karczmie, gdzie zajmowali miejsca poza pierwszą trójką. Chłopcy jeździli i grali, bo tylko intensywny trening i rozgrywanie znacznej ilości meczów podnosi poziom sportowy zawodników. W dniach 17-19 czerwca br. rozegrano w Kętrzynie IV Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Chłopców o Puchar Burmistrza Miasta Kętrzyn. Obok naszego zespołu MKS MOSiR Kętrzyn udział w turnieju wzięły dwa zespoły z Warszawy:  Wilanowia I i II, NIKE Ciechanów, MDK Bartoszyce i Szczypiorniak Olsztyn.  Rywalizacja o zwycięstwo w turnieju trwała do ostatniego spotkania. W meczu o I miejsce spotkały się sąsiedzi zza miedzy, MDK Bartoszyce i MKS MOSiR Kętrzyn. Po bardzo wyrównanej walce wygrali goście z Bartoszyc 10 : 7 (6:4), a najlepszym zawodnikiem turnieju MVP wybrano Lewczyka Filipa z MKS MOSiR Kętrzyn. Nasz zespół prowadzony jest przez trenerów Kamila Rokselę i Sławomira Tymoszuka  wystąpił w następującym składzie:  Bielak Julian, Czepułkowski Piotr, Jadowski Dominik, Kasialis Grzegorz, Kaszuba Adrian, Kiełczykowski Kornel, Tymoszuk Oskar, Dymański Damian, Lewczyk Filip, Lewczyk Piotr, Lewczyk Paweł, Onoszko Kamil, Sugier Maciej, Tunkiewicz Łukasz, Zalewski Oliwier, Zemła Maciej, Kiełdanowicz Olaf, Kędzierski Leon, Żyszkiewicz Krzysztof, Lewczyk Piotr i Roksela Hubert.

Zespół juniorów młodszych prowadzony przez Cezarego Tyszkę i Wiesława Adamczyka, bardzo pieczołowicie przygotowywał się do sezonu 2015/2016. Już w sierpniu ubiegłego roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu piłki ręcznej w Giżycku i zajął II miejsce. Następnie  we wrześniu wystąpił w Ogólnopolskim turnieju w Olsztynie – VI miejsce. W listopadzie brał udział w XXXiX Międzynarodowym turnieju w Gdańsku – IV miejsce. Ponadto grał w międzynarodowych turniejach, styczniu i w marcu w Elblągu i w Rewalu IV miejsca. Pod koniec października 2015 roku rozpoczęły się rozgrywki ligowe.  Podobnie jak w trzech poprzednich latach rywalizację o mistrzostwo województwa zespół ukończył na miejscu dającym im prawo gry w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. Po udanym sezonie,  z wielkimi nadziejami, w dniach 21-23 kwietnia br., jechaliśmy do Łodzi, na  turniej o wejście do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski juniorów młodszych z Anilaną Łódź, Bursą Puławy i Energetykiem Gryfino. Niestety mimo dobrej postawy zajęliśmy w nim trzecie miejsce i odpadliśmy z gry. Już w pierwszym meczu z gospodarzami turnieju Anilaną pozbawiono nas złudzeń, kto zajmie drugie miejsce. Grając i oglądając mecz, przypomniały nam się mistrzostwa świata w Katarze i role jaką odegrali w nich sędziowie. Wystarczy tylko wspomnieć 10 rzutów karnych, wiele dziwnych wykluczeń naszych zawodników, fauli, których nie było, itd. W sumie przegraliśmy mecz 36 : 22 (14 :11). W drugim dniu Bursa Puławy wygrywa z Anilaną 33 : 25, a w trzecim dniu my wygrywamy z Bursą, czy to nie dziwne? Ale taka jest piłka ręczna, ile par sędziowskich tyle interpretacji jednej sytuacji na boisku. Szkoda tylko, że to nam się musiało przydarzyć, gdyż drużyny z którymi wygrywaliśmy w turniejach towarzyskich awansowały dalej. Jak się później okazało był to najbardziej wyrównany turniej kwalifikacyjny na tym poziomie rozgrywek. Na osłodę pozostaje fakt, że Wojciech Kowszuk z 37 trafieniami został królem strzelców.  Nasz zespół wystąpił w następującym składzie: Kowszuk Wojciech, Tymoszuk Sławomir, Guźniczak Jan, Marcinkiewicz Maciej, Pałasz Dominik, Siewruk Maciej, Kręciewski Krystian, Wójcik Maciej, Chudyński Radosław  oraz bramkarze Gryczka Maciej i Niewiadomski Kacper.

Sezon zakończył się i co dalej z zespołem, już juniorów MKS MOSiR Kętrzyn? Wiadomo już, że kapitan zespołu Wojciech Kowszuk idzie do szkoły sportowej do Kwidzyna, Maciej Siewruk zdecydował się na zakończenie gry w piłkę ręczną, szkoda. Było jeszcze kilka niewiadomych, ale one już się wyjaśniły. Decyzja co dalej z zespołem, ma zapaść we wrześniu, wierzymy, że zespół będzie grał dalej, a wszystko w rękach młodzieńców, którzy muszą się określić co chcą robić. Trener Cezary Tyszka jest gotowy!  A może powstanie drużyna, którą zgłosimy do rozgrywek III ligi!?  Chcemy się tutaj zapytać, czy w kętrzyńskich szkołach średnich i nie tylko ( mogą być starsi), są chłopcy, którzy grali lub chcą dalej grać w piłkę ręczną? Jeżeli tak to prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami: 607628565 lub 508954030.

Obecnie mamy wakacje, ale drużyna dzieci po ubiegłorocznym pobycie w Szklarskiej Porębie, w tym roku w dniach 21-27 sierpnia jedzie na obóz sportowy nad morze, do m. Białogóra. Natomiast od września br., już dwie klasy sportowe w Szkole Podstawowej nr 4, zaczynają nowy sportowy rok szkolny. Piątą klasę dalej będzie prowadził Kamil Roksela, a czwartą Cezary Tyszka. Wierzymy, że te klasy otworzą nowe pasmo sukcesów w kętrzyńskiej piłce ręcznej chłopców. Ze swej strony jako wiceprezes MKS MOSiR chciałbym podziękować trenerom w osobach Cezary Tyszka, Kamil Roksela i Sławomir Tymoszuk za ich ciężką pracę, która przynosi sukcesy sportowe i jednocześnie rozsławia nasze miasto. Jeżdżąc na pierwsze turnieje pytano nas skąd jesteśmy, odpowiedź z Kętrzyna, nic im to nie mówiło. Teraz już nas nie pytają,  gdzie leży Kętrzyn?

Jednocześnie my działacze, trenerzy i zawodnicy MKS MOSiR oraz rodzice chcemy podziękować wszystkim, którzy wspierają kętrzyńską piłkę ręczną chłopców, a przede wszystkim Panu Burmistrzowi Miasta Krzysztofowi Hećmanowi i jego zastępcy Damianowi Nietrzebie, oraz pracownikom MOSiR Kętrzyn z Panią Dyrektor Emilią Kaczmarek na czele, Panu Andrzejowi Malickiemu Prezesowi Firmie PHILIPS LIGHTING S.A. Oddział w Kętrzynie, a jednocześnie w związku z jubileuszem XX lat firmy życzymy jeszcze lepszych wyników na rynku i w życiu prywatnym. Hurtowni Materiałów Budowlanych „Kwartet”, Firmie Orange”, Spółdzielni Pracy Produkcyjno-Handlowej –„ MAJONEZY” Kętrzyn, Firmie „Randstad Polska”, ., Pani Wiesławie Szychowskiej z Centrum Ubezpieczeń, Spółdzielni Inwalidów „WULKAN”, pani Anecie Janczuk i Markowi Mięsiakowi z Domu Weselnego oraz  Pani Marioli Matyjasek Dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 4. Dziękujemy również kibicom, którzy w komplecie zajmowali miejsca na trybunach w hali przy ul. Kazimierza Wielkiego, gdy rozgrywaliśmy mecze ligowe oraz w czasie czerwcowego turnieju dzieci w hali Mistrzów przy ul. Moniuszki. W nowym sezonie sportowym 2016/2017 zapraszamy ponownie, „będzie się działo”.

Ze sportowym pozdrowieniem.

Wiesław Adamczyk