MEMORIAŁ ADAMA DYDZIŃSKIEGO. TYM RAZEM PUCHAR POWĘDROWAŁ DO GIZYCKA

1771

W sobotę 18-go lutego 2017r. na boisku MOSiR odbył się IX Zimowy Turniej Piłkarski im. Adama Dydzińskiego o puchar Burmistrza Kętrzyna. W turnieju zagrały: Granica Kętrzyn, Mamry Giżycko, Orlęta Reszel oraz Wilczek Wilkowo. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością między innymi przyjaciele oraz najbliżsi członkowie rodziny zmarłego przed dziesięciu laty Adama- siostra Jagoda i żona Beata.

Otwarcia Memoriału dokonał Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman, który do obecnych na trybunach i płycie boiska zwrócił się między innymi słowami:
– Dziesięć lat temu pożegnaliśmy człowieka pokolenia lat 80-tych, wielkiego kibica Granicy Kętrzyn i nie tylko. Czy on i jego pokolenie miało prawdziwą wolność? Z historii wiecie, że nie. Czasem trzeba w życiu odwołać się do odwagi tych ludzi, w tym odwagi Adama Dydzińskiego, do odwagi jego koleżanek i kolegów z Federacji Młodzieży Walczącej. Tym ludziom należy się wielki szacunek – podkreślił.
Z kolei Jadwiga Lubowiecka, siostra Adama Dydzińskiego najwyraźniej wzruszona wspominając brata dodała:
– Sport i Polska były bardzo bliskie Adamowi. To było jego życie i nie wyobrażał sobie innego.
W turnieju Granica Kętrzyn zmierzyła się z Wilczkiem Wilkowo pokonując go 3:0, a Mamry Giżycko z Orlętami Reszel zwyciężając 2:1. Zgodnie z regulaminem zwycięzcy tych spotkań zagrali mecz o puchar burmistrza, a pokonani o 3 miejsce. W meczu o trzecie miejsce Orlęta Reszel pokonały Wilczka Wilkowo 5:1, a mecz Granicy Kętrzyn z Mamrami Giżycko o pierwsze miejsce zakończył się w regulaminowym czasie remisem 1:1. W rzutach karnych rozstrzygających o zwycięstwie lepsi okazali się piłkarze z Giżycka, którzy pokonali kętrzynian 5:4. Tym samym puchar Burmistrza Kętrzyna powędrował do Giżycka. Ponadto nagrodzono pamiątkową statuetką najlepszego piłkarza każdego zespołu (piłkarz wskazany przez trenera) oraz najlepszego bramkarza i strzelca. I tak najlepsi piłkarze poszczególnych zespołów to: Adam Grabowski (Wilczek Wilkowo), Jakub Janowski (Orlęta Reszel), Tomasz Rottenberg (Granica Kętrzyn), Mariusz Rutkowski (Mamry Giżycko). Najlepszym bramkarzem okazał się Mateusz Papliński (Granica Kętrzyn), a najlepszym strzelcem Damian Mazurowski (Mamry Giżycko). Statuetki oraz pamiątkowe puchary wręczyły siostra i żona Adama Dydzińskiego, Emilia Kaczmarek-dyrektor MOSiR oraz Burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman.

Adam Dydziński „Dudyń” – był człowiekiem wielkiego serca, patriotą walczącym o wolną i niepodległą Polskę. Był założycielem Federacji Młodzieży Walczącej regionu Warmii i Mazur, redaktorem, drukarzem, kolporterem i wydawcą wielu podziemnych pism młodzieżowych m.in.: „Larwa”, „Kreska”, „Lolek” i „Sąd Kapturowy”. Pod koniec lat 80 – tych działał także w szeregach Polskiej Partii Niepodległościowej Romualda Szeremietiewa. Swoim snem o niepodległej Polsce zaraził wiele osób. W 1985 r. w wieku 18 lat został aresztowany, był także wielokrotnie bity, karany przez kolegia. Pamiętamy go, jako bezkompromisowego politycznego romantyka oraz czciciela idei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Był bezkompromisowy zarówno dla siebie jak i innych, w jego życiu nie było żadnych odcieni, wszystko musiało być, albo czarne, albo białe. Takiego Człowieka można było albo od razu pokochać albo znienawidzić. I dlatego miał w swoim życiu, albo oddanych Przyjaciół, albo nieposkromionych wrogów. Zmarł 28 lutego 2007, będąc w sile wieku, nie doczekawszy swoich 40 urodzin. Osierocił żonę i dwie wspaniałe córeczki.

źródło i zdjęcia: nmketrzyn.pl