Udany występ kętrzyńskich bokserów w Bydgoszczy

2110

Z tarczą wracają z Bydgoszczy nasi bokserzy. Odbywał się tam w ostatni weekend XIV Międzynarodowy Turniej Bokserski kadetów imienia Jerzego Adamskiego w Bydgoszczy. W turnieju uczestniczyło ponad 50 zawodników z Niemiec, Litwy i Polski. Zawody były „przetarciem” dla bokserów z kadry narodowej przed wrześniowymi Mistrzostwami Europy.

W bydgoskim turnieju wzięli udział pięściarze z takich klubów jak Beniaminek Starogard Gdański, Sako Gdynia, Róża Karlino, Pomorzanin Toruń, Korona Wałcz, Skorpion Szczecin, Nowi Polnica, Gwardia Szczytno, Junior Świątki, Champion Włocławek, Sporty Walki Gostyń, Gladiator Brodnica, Cujawiak Inowrocław, Boks Poznań, Orkan Gorzów Wielkopolski oraz miejscowych Astorii i Zawiszy Bydgoszcz. Wśród nich bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci Kętrzyna, którzy na ringu przy Gdańskiej 63 odnieśli kilka znaczących zwycięstw. W wadze 75 kg Szymon Piotrowski jednogłośnie na punkty pokonał zawodnika z Sako Gdynia Mateusza Łukaszewicz. W wadze 54 kg Kacper Szwajdych wygrał z zawodnikiem Skorpiona Szczecin Jakubem Dordzikiem stosunkiem głosów 2-1.
Kamil Kondej, trener kętrzyńskich bokserów podkreśla, że to wielki sukces Szwajdycha.
– Kacper pokonał brązowego medalistę Mistrzostw Europy Młodzików i reprezentanta kraju – mówi Kamil Kondej.
Swoją walkę przegrał niestety Hubert Wardak w wadze 57 kg. Przegrał niejednogłośnie 1:2 z zawodnikiem Korony Walcz Grzegorzem Żmudą, który był złotym medalista MP młodzików z ubiegłego roku. Hubert stoczył tez bardzo ładny pojedynek towarzyski z zawodnikiem z Niemiec Fredikiem Chatchatrjanem. Walki naszych bokserów w Bydgoszczy i forma, którą zaprezentowali są znakomitym prognostykiem przed zbliżającą się dużymi krokami Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Kamil Kondej dziękuję również sponsorom, bez których wyjazd do Bydgoszczy byłby trudny.
– Podziękowania dla MTI Furninova i Burmistrza Miasta Kętrzyn – mówi Kondej.
jz

Kim był Jerzy Adamski?
Jest On w historii regionu Pomorza i Kujaw uznany za najwybitniejszego pięściarza. Jego największym sukcesem było zdobycie srebrnego medalu olimpijskiego. Było to w Rzymie w 1960 roku. Rok wcześniej wywalczył, na ringu w Lucernie, złoty medal mistrzostw Europy. A w 1963 roku (Moskwa) powrócił z ME z brązowym medalem. Sześciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski (raz w juniorach, pięć w seniorach). Dziewiętnaście razy reprezentował barwy narodowe naszego kraju, odnosząc 15 zwycięstw, remis i przegrał 3 razy. W 2001 roku, podczas MP seniorów w Inowrocławiu, uhonorowany został prestiżową nagrodą im, red. Aleksandra Rekszy. Boksował w latach świetności polskiego boksu, kiedy oprócz Jerzego Adamskiego w ringu występowali inni nasi czempioni jak: Jerzy Kulej, Zbigniew Pietrzykowski, Leszek Drogosz, Tadeusz Walasek, Kazimierz Paździor. Najwięcej walk stoczył w wadze piórkowej, a ogółem rozegrał ich 280, z których 250 wygrał. Wychowanek Kolejarza Piła, następnie bronił klubowych barw bydgoskiej Brdy, później Astorii. Urodził się 14 marca 1937 roku, zmarł 11 grudnia 2002 roku.